3 października, 2023
pożyczka prywatna

Pożyczka prywatna co to jest i jak działa

Na rynku usług finansowych funkcjonuje wiele produktów, które pozwolą w prosty sposób uzyskać dodatkową gotówkę. Jednym z takich produktów są pożyczki prywatne. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na pożyczenie pieniędzy bez BIK, kompletowania dokumentów, badania zdolności finansowej. Na czym polega pożyczka prywatna? Od kogo można ją uzyskać i jakie są warunki jej spłaty?

Czym jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna to ta udzielana przez osoby prywatne. Dług można zaciągnąć zarówno u rodziny, przyjaciół, jak i prywatnych inwestorów, których się nie zna. Pożyczka prywatna może być zaciągnięta na dowolną sumę. Zasady udzielania tego typu zobowiązań finansowych określają zapisy Kodeksu Cywilnego.

Kto może udzielać pożyczki prywatnej?

Najczęściej Polacy po pożyczkę prywatną zwracają się do rodziny, znajomych lub innych osób, które są im znane. Aby udzielić pożyczki prywatnej, nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej związanej z tym aspektem gospodarki. Zgodnie z prawem tego typu kredytów mogą też udzielać prywatni inwestorzy, czyli osoby nieznane pożyczkobiorcy. Ustawodawca zastrzega jednak, że pożyczek społecznych nie mogą oferować instytucje zawodowo zajmujące się udzielaniem wsparcia finansowego – one podlegają już innym i bardziej restrykcyjnym obwarowaniom prawnym. Niezależnie od kogo planujemy pożyczyć pieniądze, warto pomyśleć o podpisaniu umowy pożyczkowej jeśli pożyczona kwota przekracza 1000 zł.

Pożyczki bez BIK i KRD

Jedną z cech charakterystycznych prywatnej pożyczki jest to, że można ją zaciągnąć bez BIK, kompletowania dokumentów, badania historii kredytowej. Wynika to z tego, że prywatni inwestorzy nie mają możliwości sprawdzenia swojego Klienta w jakichkolwiek bazach. Po pożyczki prywatne faktycznie więc mogą sięgać osoby zadłużone i ze złą historią kredytową. Muszą one jednak liczyć się z tym, że wiążą się to z wysokimi odsetkami, prowizjami i opłatami, a także koniecznością dodatkowego zabezpieczania długu np. nieruchomością.  Jeśli poszukujesz pożyczki bez BIK i KRD, sprawdź artykuł o chwilówkach bez BIK i KRD.

Ile kosztuje pożyczka prywatna?

Zaciągając pożyczkę społecznościową u rodziny czy znajomych zwykle nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów – oddaje się tyle samo, ile się pożyczyło. Inaczej jest, kiedy dług zaciąga się u osób, które nie są bliżej znane pożyczkobiorcy. W takich przypadkach należy liczyć się z tym, że do spłacenia będą też odsetki i inne dodatkowe opłaty. Wysokość spłaty oraz warunki pożyczki od osoby prywatnej ustala się indywidualnie, muszą one jednak być zgodne z polską literą prawa. Mówi ona, że pożyczka prywatna nie może być droższa niż 100% pożyczanej kwoty. Aby nie dać się oszukać, warto nawet przy pożyczce społecznościowej podpisać papierową umowę określającą warunki zaciągnięcia i spłaty długu.

Secured By miniOrange